spotify
„Cwaniary” na papierze i scenie

Porozmawiamy o nowym życiu głośnej powieści Sylwii Chutnik „Cwaniary”, którą chce przenieść na teatralną scenę Agnieszka Glińska. Panie poruszą tematy dotyczące siły i odwagi kobiet, związku „Cwaniar” z filmami Quentina Tarantino i sposobach na uratowanie świata, także tego wewnętrznego.

Rozmawiamy z:

Sylwia Chutnik i Agnieszka Glińska 

Sylwia Chutnik

Urodzona w 1979 roku w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Apostrof, Kawiarni Literackiej OFF Festival, wielu dyskusji i spotkań autorskich). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, „Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010.

 

Agnieszka Glińska

Reżyserka teatralna, telewizyjna i filmowa oraz aktorka. W swoim dorobku ma ponad 60 spektakli teatralnych. Współpracowała z Teatrem Narodowym w Warszawie, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, TWON w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Ateneum w Warszawie oraz Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jej wnikliwie opowiadające o człowieku przedstawienia mają długie teatralne żywoty i cieszą się uznaniem publiczności oraz krytyki. Wielokrotnie nagradzana za swoje spektakle oraz doceniana za szczególny rodzaj pracy z aktorami.  Zrealizowała także 30 Teatrów Telewizji oraz reżyserowała serial „Terapia” w HBO. Jako aktorka zasłynęła  rolami  w filmie „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz serialu „Artyści” Moniki Strzępki. Grała też w krótkometrażowych debiutach reżyserskich i w spektaklach teatralnych. W latach 2012-2015 była dyrektorką artystyczną Teatru Studio w Warszawie. Od ponad 20 lat uczy młodych adeptów sztuki aktorskiej. Obecnie wykłada w AST w Krakowie. Doktor sztuk teatralnych i matka dwójki dzieci.

Prowadzący:

Anna Sańczuk – dziennikarka, historyczka sztuki, współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze – od literatury po sztuki wizualne. Z Maciejem Ulewiczem, współtworzyła i prowadziła magazyn „Kultura do Kwadratu” (2014-18 w Polsat News i Polsat News 2). Współpracowniczka magazynów Vogue Polska i vogue.pl, a także festiwali kulturalnych i literackich, m.in.: Ciało/Umysł, Big Book Festival, Miedzianka Fest.

Maciej Ulewicz – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wcześniej związany z Radiem Pin i Telewizją Polsat. Współautor i prowadzący program „Kultura do Kwadratu”. Publikuje w Vogue.pl, Legalnej Kulturze i Onet.pl. Prowadzi autorski program w radiu Chillizet „Czyli Ulewicz”, producent i autor muzycznych kompilacji z serii „In Pink” wspierających kampanię Różowej Wstążki.

Więcej podcastów:

Natalia Koryncka-Gruz

Fascynująca Simona

Posłuchaj
Agnieszka Smoczyńska

Mozaika milczenia

Posłuchaj
Michał Witkowski

Podróż w stylu retro

Posłuchaj