spotify
Mozaika milczenia

W tym odcinku podcastu BNP Paribas Talks Ania Sańczuk i Maciek Ulewicz goszczą reżyserkę Agnieszkę Smoczyńską, zdobywczynię Złotych Lwów za film „Silent Twins”. Artystka opowiada o zekranizowanej, fascynującej historii czarnoskórych bliźniaczek, które porozumiewają się tylko ze sobą, ale także zdradza szczegóły kondycji wysokobudżetowych filmów autorskich po pandemii oraz analizuje uniwersalizm relacji międzyludzkich.

 

Rozmawiamy z:

Agnieszka Smoczyńska

Agnieszka Smoczyńska (ur. 18 maja 1978 r. we Wrocławiu) skończyła kulturoznawstwo i reżyserię na WRiTV UŚ w Katowicach. Wielokrotnie nagradzana za krótkometrażowe filmy fabularne. W 2015 roku zadebiutowała „Córkami dancingu”, które przyniosły jej nagrodę za najlepszy debiut na FPFF w Gdyni oraz Orła w kategorii „odkrycie roku”, a także kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Porto, Sofii, Montrealu, Wilnie i na Festiwalu Filmowym w Sundance, gdzie film otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. Wzięła udział w programie European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch. Laureatka Global Filmmaking Award ufundowanej przez Sundance Institute. Jej drugi film fabularny „Fuga” miał premierę w Cannes w ramach prestiżowej sekcji Critics’ Week. „Silent Twins” to jej trzeci pełnometrażowy film, a jednocześnie pierwsza w pełni anglojęzyczna produkcja.

Fot. Zuza Krajewska

Prowadzący:

Anna Sańczuk – dziennikarka, historyczka sztuki, współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze – od literatury po sztuki wizualne.
Z Maciejem Ulewiczem, współtworzyła i prowadziła magazyn „Kultura do Kwadratu” (2014-18 w Polsat News i Polsat News 2). Współpracowniczka magazynów Vogue Polska
i vogue.pl, a także festiwali kulturalnych i literackich, m.in.: Ciało/Umysł, Big Book Festival, Miedzianka Fest.

Maciej Ulewicz – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wcześniej związany z Radiem Pin i Telewizją Polsat. Współautor i prowadzący program „Kultura do Kwadratu”. Publikuje
w Vogue.pl, Legalnej Kulturze i Onet.pl. Prowadzi autorski program w radiu Chillizet „Czyli Ulewicz”, producent i autor muzycznych kompilacji z serii „In Pink” wspierających kampanię Różowej Wstążki.

Więcej podcastów:

Natalia Koryncka-Gruz

Fascynująca Simona

Posłuchaj
Michał Witkowski

Podróż w stylu retro

Posłuchaj
Leszek Dawid

Tam gdzie (nie) można dojść

Posłuchaj