spotify
Prosty język w bankowym świecie

Jak banki starają się upraszczać komunikację z klientami? Jak zmieniają się listy wysyłane do klientów? Jak szkoli się pracowników infolinii, żeby mówili do nas „po ludzku”? Czy tabele prowizji da się sporządzić bardziej przejrzyście? I czy prostej komunikacji z klientem nie trzeba przypadkiem zacząć od… upraszczania produktów? O tym wszystkim – a przede wszystkim o prostym języku w bankowości w podcaście w ramach cyklu „Odpowiedzialne finanse” z Małgorzatą Wasiuk, dyrektor Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji w Banku BNP Paribas rozmawiają Maciej Samcik i Maciej Bednarek z subiektywnieofinansach.pl

Rozmawiamy z:

Małgorzata Wasiuk

w bankowości od ponad 20 lat. W Banku BNP Paribas odpowiedzialna za projekty strategiczne (m. in. współpraca ze Szlachetną Paczką i projekt „prosty język”) sponsoringowe (w ramach platform #WeAreTennis i #WeLoveCinema), organizację wydarzeń dla Klientów i pracowników oraz za badania marketingowe. Wcześniej Dyrektorka ds. Marketingu w Raiffeisen Polbank. Absolwentka SGH (kierunek Finanse i Bankowość).

Prowadzący:

Maciej Samcik

Bloger, influencer, publicysta, ekonomista, analityk zjawisk finansowych. Właściciel serwisu „Subiektywnie o finansach” (www.subiektywnieofinansach.pl).

Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o giełdzie, ubezpieczeniach, inwestowaniu, bankach i finansach osobistych. Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich. W 2005 r. otrzymał nagrodę „Grand Press” w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne”, zaś w 2014 r. – „Grand Press Economy”. W 2013 r. uznany za najlepszego dziennikarza ekonomicznego w konkursie im. Władysława Grabskiego, organizowanym przez NBP. Laureat nagrody specjalnej UOKiK, Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club, a także – jako jedyny w kraju dziennikarz dwukrotnie – nagrody „Heros Rynku Kapitałowego” przyznawanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Finalista nagrody im Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby.

Nagradzany też przez branżowe organizacje rynku finansowego. W 2004 r. został wyróżniony przez Związek Banków Polskich nagrodą im. Mariana Krzaka, zaś w 2006 r. otrzymał nagrodę Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami dla najlepszego dziennikarza piszącego o tematyce funduszy inwestycyjnych.

Autor czterech książek-poradników poświęconych pieniądzom i problemom konsumentów: „Przewodnika po domowych finansach” (2010 r.), „Jak inwestować i pomnażać oszczędności” (2012 r. oraz 2014 r.), „100 potwornych opowieści o pieniądzach” (2014 r.) oraz „Moje pierwsze kieszonkowe” (2016 r.).

Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent tamtejszej Akademii Ekonomicznej. Poza finansami interesuje się fotografią, historią najnowszą Polski, tenisem.

Maciej Bednarek

Z mediami związany od 1999 r. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Gazecie Prawnej”, „BusinessWeek’u”, był szefem redakcji w Comperia.pl. Pomaga konsumentom i przedsiębiorcom wybrać najlepsze produkty i usługi finansowe. Pisze o prawach konsumentów, pomaga poruszać się w gąszczu przepisów. Przygotowuje rankingi produktów finansowych.

Więcej podcastów:

Natalia Koryncka-Gruz

Fascynująca Simona

Posłuchaj
Agnieszka Smoczyńska

Mozaika milczenia

Posłuchaj
Michał Witkowski

Podróż w stylu retro

Posłuchaj