spotify
Świat i literatura oczami Jacka Dehnela

W kolejnym odcinku cyklu „BNP Paribas Talks” Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz rozmawiają z pisarzem Jackiem Dehnelem. Poruszają wiele niezwykle interesujących tematów: najnowszą książkę autora, jego stypendium w Berlinie, klątwę polskiego romantyzmu oraz język nienawiści i wykluczenia w Polsce. Jacek Dehnel mówi także o prognozach dotyczących przyszłości Polski, wadze nastawionej na zachwyt edukacji, społecznym i kulturowym znaczeniu coming outów, procesie normalizacji obyczajowej, wspólnym projekcie książek pisanych ze swoim mężem, swoich tak zwanych literackich „guilty pleasures”, swoim malarstwie, o tym, czym jest Unia Literacka oraz o najnowszej książce „Łabędzie”, którą właśnie tworzy.

Rozmawiamy z:

Jacek Dehnel

poeta, prozaik, tłumacz.

Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady (Larkin, James, Verdins, Fitzgerald, White), pięć powieści (Lala, Saturn, Matka Makryna, Krivoklat, Ale z naszymi umarłymi) i kilka krótszych tomów prozatorskich, a wspólnie z mężem, Piotrem Tarczyńskim – serię kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej (pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa). Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006), był pięciokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do Angelusa, raz do Nagrody Szymborskiej. Prowadzi bloga www.tajnydetektyw.blogspot.com i portal z kolekcją starej fotografii www.awers-rewers.pl. Mieszka w Warszawie.

Prowadzący:

Anna Sańczuk – dziennikarka, historyczka sztuki, współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze – od literatury po sztuki wizualne. Z Maciejem Ulewiczem, współtworzyła i prowadziła magazyn „Kultura do Kwadratu” (2014-18 w Polsat News i Polsat News 2). Współpracowniczka magazynów Vogue Polska i vogue.pl, a także festiwali kulturalnych i literackich, m.in.: Ciało/Umysł, Big Book Festival, Miedzianka Fest.

Maciej Ulewicz – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wcześniej związany z Radiem Pin i Telewizją Polsat. Współautor i prowadzący program „Kultura do Kwadratu”. Publikuje w Vogue.pl, Legalnej Kulturze i Onet.pl. Prowadzi autorski program w radiu Chillizet „Czyli Ulewicz”, producent i autor muzycznych kompilacji z serii „In Pink” wspierających kampanię Różowej Wstążki.

Więcej podcastów:

Natalia Koryncka-Gruz

Fascynująca Simona

Posłuchaj
Agnieszka Smoczyńska

Mozaika milczenia

Posłuchaj
Michał Witkowski

Podróż w stylu retro

Posłuchaj