spotify
Szczygieł w Pradze

Z okazji premiery najnowszej książki Mariusza Szczygła „Osobisty przewodnik po Pradze”, Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz, czyli duet KULTURA DO KWADRATU, rozmawiają z pisarzem, reporterem, laureatem Nagrody Literackiej Nike i Naczelnym „Czechofilem RP” o kulturowym, społecznym i architektonicznym fenomenie Pragi czeskiej. Kultowe knajpy, kontrowersyjne pomniki, kubistyczne kamienice. Pisarze, piwo, polityka. Będzie też o tym, czym i dlaczego różnimy się od Czechów.

Rozmawiamy z:

Mariusz Szczygieł

(ur. 1966) – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów. Jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarza Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię „Wrzenie świata” oraz wydawnictwo książkowe „Dowody na Istnienie”. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Jesienią 2018 r. premierę miała jego książka reporterska „Nie ma”, za którą Szczygieł otrzymał nagrody Nike oraz Nike Czytelników. 26 maja 2020 na rynku pojawi się „Osobisty przewodnik po Pradze”. To jubileuszowy, dziesiąty tytuł Mariusza Szczygła. Ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy uwiodło go to fascynujące miasto.

 

Prowadzący:

Anna Sańczuk – dziennikarka, historyczka sztuki, współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze – od literatury po sztuki wizualne. Z Maciejem Ulewiczem, współtworzyła i prowadziła magazyn „Kultura do Kwadratu” (2014-18 w Polsat News i Polsat News 2). Współpracowniczka magazynów Vogue Polska i vogue.pl, a także festiwali kulturalnych i literackich, m.in.: Ciało/Umysł, Big Book Festival, Miedzianka Fest.

Maciej Ulewicz – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wcześniej związany z Radiem Pin i Telewizją Polsat. Współautor i prowadzący program „Kultura do Kwadratu”. Publikuje w Vogue.pl, Legalnej Kulturze i Onet.pl. Prowadzi autorski program w radiu Chillizet „Czyli Ulewicz”, producent i autor muzycznych kompilacji z serii „In Pink” wspierających kampanię Różowej Wstążki.

Więcej podcastów:

Natalia Koryncka-Gruz

Fascynująca Simona

Posłuchaj
Agnieszka Smoczyńska

Mozaika milczenia

Posłuchaj
Michał Witkowski

Podróż w stylu retro

Posłuchaj