spotify
W poszukiwaniu korzeni

W tym odcinku podcastu kulturalnego z cyklu BNP Paribas Talks, gościnią Anny Sańczuk i Macieja Ulewicza jest reporterka, autorka książki ,,Czystka” Katarzyna Surmiak-Domańska. W rozmowie autorka przybliża historię swojej rodziny, która w latach 40. doświadczyła czystki etnicznej, która przetoczyła się przez Wołyń i Galicję Wschodnią. Tematyce tej poświęcona została również jej najnowsza książka ,,Czystka”. Reporterka przybliża słuchaczom kulisy jej powstania oraz opowiada o jej terapeutycznych stronach.

Rozmawiamy z:

Katarzyna Surmiak-Domańska

ur. 1967, reporterka od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Autorka m.in. opowieści reporterskiej  ,,Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. W 2016 roku została ponownie nominowana do Nike za książkę ,,Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość.” Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny ,,Kieślowski. Zbliżenie”, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się  w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.

Jej najnowsza książka ,,Czystka” została uznana za najlepszą książkę roku 2021 przez ,,Książki. Magazyn do czytania”.

Prowadzący:

Anna Sańczuk – dziennikarka, historyczka sztuki, współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze – od literatury po sztuki wizualne.
Z Maciejem Ulewiczem, współtworzyła i prowadziła magazyn „Kultura do Kwadratu” (2014-18 w Polsat News i Polsat News 2). Współpracowniczka magazynów Vogue Polska
i vogue.pl, a także festiwali kulturalnych i literackich, m.in.: Ciało/Umysł, Big Book Festival, Miedzianka Fest.

Maciej Ulewicz – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wcześniej związany z Radiem Pin i Telewizją Polsat. Współautor i prowadzący program „Kultura do Kwadratu”. Publikuje
w Vogue.pl, Legalnej Kulturze i Onet.pl. Prowadzi autorski program w radiu Chillizet „Czyli Ulewicz”, producent i autor muzycznych kompilacji z serii „In Pink” wspierających kampanię Różowej Wstążki.

Więcej podcastów:

Natalia Koryncka-Gruz

Fascynująca Simona

Posłuchaj
Agnieszka Smoczyńska

Mozaika milczenia

Posłuchaj
Michał Witkowski

Podróż w stylu retro

Posłuchaj