spotify
W roli literata autobiografa

Nie tylko o literaturze, ale też kinie, teatrze, psychoterapii i pamiętnikarstwie z Jackiem Poniedziałkiem, znanym aktorem, który debiutuje w roli literata książką „(Nie)Dziennik” rozmawiają dziennikarze Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz w podcaście z cyklu BNP Paribas Talks.

Rozmawiamy z:

Jacek Poniedziałek

Aktor teatralny i filmowy związany z Nowym Teatrem w Warszawie. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Uczeń Jana Peszka, Krystiana Lupy i Jerzego Stuhra. Przez pięć lat związany z krakowskim Starym Teatrem, gdzie grał m. in. w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego, Tadeusza Bradeckiego i Jerzego Jarockiego. W 1990 roku rozpoczął współpracę z Krzysztofem Warlikowskim. Od tamtej pory grał w większości polskich spektakli tego reżysera: „Zachodnie wybrzeże”, „Hamlet”, „Oczyszczeni”, Bachantki”, „Dybuk”, „Burza”, „Krum”, „Anioły w Ameryce”, „Apollonia”, „Koniec”, „Opowieści afrykańskie”, „Kabaret warszawski”, „Francuzi” i „Wyjeżdżamy”.   Od 1997 roku aktor występował w teatrach warszawskich: Narodowym, Studio i Rozmaitości. Od 2008 roku należy do zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Oprócz Warlikowskiego współpracuje też z Michałem Borczuchem, Krzysztofem Garbaczewskim i Janem Klatą. Zajmuje się także reżyserowaniem spektakli. Wyreżyserował między innymi „Szklaną menażerię”, „Bohatera Osamę”, „Kotkę na gorącym blaszanym dachu”, „Enter”, „Kto się boi Wirginii Woolf?”, „Laleczkę”. Ważną dziedziną zainteresowań aktora są przekłady i adaptacje. Z języka angielskiego tłumaczył sztuki reżyserowane przez Krzysztofa Warlikowskiego: „Oczyszczeni”, „Krum”, „Anioły w Ameryce”, „Tramwaj” czy „Wyjeżdżamy”. Przekładał również inne dramaty, wystawiane w wielu teatrach i drukowane w miesięczniku „Dialog”. W 2012 roku został wydany w jego tłumaczeniu zbiór „Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty” Tennessee Williamsa. Aktor znany jest także ze swoich ról filmowych i telewizyjnych. Grał w serialach „M jak miłość”, „Magda M.”, „Na Wspólnej”, „Ekipa”, „Pakt”. Ostatnio grał pierwszoplanowe role w filmach „Serce miłości” i „Strachy” Łukasza Rondudy, „Eter” Krzysztofa Zanussiego i „Jezioro Słone” Kasi Rosłaniec.

Prowadzący:

Anna Sańczuk – dziennikarka, historyczka sztuki, współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze – od literatury po sztuki wizualne.
Z Maciejem Ulewiczem, współtworzyła i prowadziła magazyn „Kultura do Kwadratu” (2014-18 w Polsat News i Polsat News 2). Współpracowniczka magazynów Vogue Polska
i vogue.pl, a także festiwali kulturalnych i literackich, m.in.: Ciało/Umysł, Big Book Festival, Miedzianka Fest.

Maciej Ulewicz – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wcześniej związany z Radiem Pin i Telewizją Polsat. Współautor i prowadzący program „Kultura do Kwadratu”. Publikuje
w Vogue.pl, Legalnej Kulturze i Onet.pl. Prowadzi autorski program w radiu Chillizet „Czyli Ulewicz”, producent i autor muzycznych kompilacji z serii „In Pink” wspierających kampanię Różowej Wstążki.

Więcej podcastów:

Natalia Koryncka-Gruz

Fascynująca Simona

Posłuchaj
Agnieszka Smoczyńska

Mozaika milczenia

Posłuchaj
Michał Witkowski

Podróż w stylu retro

Posłuchaj