Rozmawiamy z:
Joanna Bator
pisarka
Jest z wykształcenia kulturoznawczynią i filozofką. Doktorat z filozofii obroniła w Polskiej Akademii Nauk. Dla literatury porzuciła pracę naukową. Za reportaż Japoński wachlarz (2004) otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść Piaskowa góra (2009). Jej „wałbrzyska trylogia” – Piaskowa Góra (2009), Chmurdalia (2010) oraz Ciemno, prawie noc (2012) – jest tłumaczona na wiele języków. Powieść Ciemno, prawie noc zdobyła w 2013 nagrodę Nike. Niemieckie przekłady Piaskowej Góry i Ciemno, prawie noc znalazły się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, za Chmurdalię Joanna Bator otrzymała w 2014 szwajcarską Spycher Prize, a w 2017 uhonorowana została za całokształt twórczości niemiecką Nagrodą Literacką im. Stefana Heyma oraz niemiecką Nagrodą Literacką Usedomer. W 2018 otrzymała niemiecką Nagrodę Literacką im. H. Hessego. Autorka od kilku lat mieszka w Podkowie Leśnej, a mentalnie często przebywała na emigracji w Japonii, czego efektem było Purezento (2017).
25 listopada 2020 r. ukazała się jej nowa powieść Gorzko, gorzko.
Starą pasją autorki jest bieganie, a nowszą japoński taniec butoh.

Prowadzący:
Anna Sańczuk – dziennikarka, historyczka sztuki, współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze – od literatury po sztuki wizualne.
Z Maciejem Ulewiczem, współtworzyła i prowadziła magazyn „Kultura do Kwadratu” (2014-18 w Polsat News i Polsat News 2). Współpracowniczka magazynów Vogue Polska
i vogue.pl, a także festiwali kulturalnych i literackich, m.in.: Ciało/Umysł, Big Book Festival, Miedzianka Fest.
Maciej Ulewicz – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wcześniej związany z Radiem Pin i Telewizją Polsat. Współautor i prowadzący program „Kultura do Kwadratu”. Publikuje
w Vogue.pl, Legalnej Kulturze i Onet.pl. Prowadzi autorski program w radiu Chillizet „Czyli Ulewicz”, producent i autor muzycznych kompilacji z serii „In Pink” wspierających kampanię Różowej Wstążki.